NAŠI PARTNERI

Naši partneri

Pažljivo smo odabrali nase partnere. Naše partnerstvo nam omogućava posjetimo i istražimo neka možda malo zaboravljena mjeste, pa samim tim da vam približimo najljepše predjele naše zemlje.

Agape Escape

facebook/agapeescape

@agapeescape

Agape Escape je kompanija za izdavanje kampera iz Danilovgrada koja u svojoj ponudi ima tri vozila i to Mercedes Vito, Ford Transit i VW T5. Sa dugogodišnjim iskustvom u turizmu i savršenim osjećajem za gostoprimstvo Marija Jovanović, Sonja Barjaktarović i Sanela Knezović su odlučile da nastave ostvarivanje svojih snova i to u kućici na točkovima. Nakon izvanrednih karijera u svijetu sporta, ove rukometašice odložile su loptu i preuzele ulogu dobrih domaćina za bilo koga ko dođe u Crnu Goru.

Akademija Piva

facebook.com/PGAkademijaPiva

@akademijapiva

Akademija Piva je prva kraft pivara otvorena u novembru 2017. godine u srcu Podgorice, sa idejom da stanovnike glavnog grada upoznamo sa svjetskim trendovima, a kraft pivarstvo je definitivno jedan od njih. Naša vizija o Podgoričkom kraft pivu počela je mnogo ranije, dugo se i pažljivo razrađivala, motivisana željom da Podgoricu i Crnu Goru postavimo na mapu ozbiljnih pivskih destinacija.

Turistička Organizacija Kolašin

facebook.com/ToKolasin

Kolašin je grad koji su osnovali Turci u XVII veku. Pored njega protiče nemirna rijeka Tara, kao i Rijeka Morača, a sa svih strana okružen je planinama. Sinjajevina, Bjelasica, Ključ i Vučje ušuškali sui su ovaj mali grad i smjestili ga u raznolikost divlje ljepote.

Grad se nalazi na 954mnv sa povoljnom klimom zbog koje je popularan i zimi i ljeti. Jedna od najupečatljivijih atrakcija u Kolašinu je Biogradsko jezero koje se nalazi u NP “Biogradska gora” koja predstavlja jednu od tri očuvane pašume u Evropi. Oko cijelog jezera uređene su i pješačke  staze.

Turistička Organizacija Mojkovac

facebook.com/TOMOJKOVAC

Najstarije stanovništvo koje je naseljavalo dolinu Tare pripadalo je ilirskom plemenu Autarijata, po kojem je i rijeka Tara najvjerovatnije dobila ime. Nakon Ilira u ove krajeve dolaze Rimljani, sa kojima se ovdje naseljavaju romanizovana ilirska plemena tkz. Vlasi stočari. O njihovom prisustvu svjedoči i jedan kameni nadgrobni spomenik pronađen u Poljima, a ispisan latinskim jezikom. U VII vijeku u dolinu Tare dolaze Sloveni koji su osnovali župu Brskovo čija se teritorija poklapa sa teritorijom današnje opštine Mojkovac.

Predanje govori da je naziv Mojkovac nastao spajanjem riječi “moj kovani novac“ koje je, opet po predanju, izgovorio kralj Uroš I prilikom kovanja novca u rudniku Brskovo. Postoje i druga tumačenja o porijeklu ovog naziva, kao što je ono da je riječ Mojkovac izvedena od ličnog imena Mojko odn. prezimena Mojković. Sam lokalitet na kojem će se razviti današnje gradsko jezgro Mojkovca ranije je nosio naziv Požar.

Današnja opština Mojkovac nastala je 1955.godine spajanjem opštine Polja, iz sreza kolašinskog, i opštine Mojkovac, iz sreza bjelopoljskog.

Park Prirode Piva

facebook.com/turisticka.pluzine

@park_prirode_piva

Park prirode “Piva” se nalazi na krajnjem sjeverozapadu Crne Gore (između državne granice sa Bosnom i Hercegovinom i granice Nacionalnog parka “Durmitor”) zauzimajući značajan dio teritorije opštine Plužine (katastarske Opštine: Brijeg, Brljevo, Vojvodići, Vučevo, Jerinići, Mratinje, Nedajno, Nikovići, Miloševići, Stabna, Trsa, Unač, Crkvičko Polje i Šarići).

Regionalni park “Piva” predstavlja prirodnu vezu između nacionalnih parkova “Durmitor” i “Sutjeska” u Bosni i Hercegovini, te je njegovo osnivanje prepoznato nizom nacionalnih i međunarodnih dokumenata i inicijativa. Regionalni park obiluje izuzetnim prirodnim karakteristikama. Veoma raznovrstan reljef čije su najvažnije karakteristike planinske površi sa bogatim pašnjacima i šumama, duboko usječeni gorostasni kanjoni Tare, Pive i Sušice i planinska jezera (Stabanjska i Trnovačko) već privlači brojne ljubitelje prirode i avanturiste iz regiona, ali i šire.

Područje regionalnog parka ima veoma raznolike tipove ekosistema i staništa. Na vrhovima i visokim planinskim površima nalaze se elementi alpske flore i faune dok duž kanjona i riječnih dolina (posebno rijeka Pive i Tare) topli vazduh omogućava elemente mediteranske flore i faune. U regionalnom parku prisutno je preko 1500 vrsta biljaka od kojih su mnoge (preko 80 registrovanih do sada) rijetke i ugrožene vrste; prisutno je i oko 2000 vrsta gljiva na ovom području; dobro očuvane šume bijelog i crnog bora, bukve i jele, javora, smrče i jasena i dr.samo upotpunjuju bogatstvo flore u parku. U tim šumama regionalnog parka svoje mjesto su našli i medvjedi, divlje svinje, a u lišćarskim šumama i srne.

Rijeke u regionalnom parku, posebno Tara i Piva, su bogate potočnom pastrmkom, lipljenom i mladicom. U prirodnim jezerima regionalnog parka možemo naći najkarakterističnije predstavnike životinja crnogorskih visokoplaninskih jezera – tritone ili mrmoljke.

Sliku područja upotpunjuju i 20-ak manjih sela, skaldno uklopljenih u predio sa karakterističnom izvornom arhitekturom kao i brojni tradicionalni stočarski katuni, kao elementi kulturnog predjela koje svjedoče o istoriji, kulturi i naslijeđu Pive. Ovdje su stvoreni posebni uslovi života koji čuvaju neke od poslednjih predstavnika rijetkih i zaštićenih vrsta.

Turistička Organizacija Pljevlja

@to_pljevlja

Pljevlja su grad i opština u Crnoj Gori. Nalazi na sjeveru zemlje u centru prostrane kotline, a u podnožju brda Golubinja. Grad leži na tri rijeke: Breznici, Ćehotini i Vezišnici. Centar su energetskog potencijala Crne Gore, važan industrijski, kulturni i obrazovni centar.
Pljevaljski kraj se nalazi u Starovlaško – raškoj visiji. Geografski položaj ove visije i pljevaljskog kraja kao njenog dijela, mijenjao se tokom istorije. Bio je vrlo povoljan tokom srednjeg vijeka, kada su ovuda vodili važni karavanski putevi od Jadranskog mora ka unutrašnjosti.

Kraj se pruža dinarski, a to znači od jugo – istoka ka sjeverozapadu, niz sliv rijeke Ćehotine, kao glavne odvodnice. Ovako ispružen a istovremeno sužen, on je prosto ukliješten između kanjona Tare i planinske grede koju čine Kovač, Gradina, Crni Vrh i područje Bobova ca planinom Lisac , visine između 1400 i 1500 metara. Tako su mu glavne, duže granice izvanredno jasne: jugozapadnu čini kanjon Tare , a sjeveroistočnu izdužena greda planina srednje visine.

Jugoistočnu granicu čini planina Stožer (1576 metara) koja sa svojom podgorinom predstavlja razvođe izmedju slivova[[Ćehotina | Ćehotine i Ljuboviđe,najduže i vodom najbogatije rijeke Azbukovice. Od Stožera veći dio pljevaljskog kraja postepeno se spušta niz Ćehotinu ka Drini , preko zaravni Podgore i Bukovice. O pljevaljskom kraju u prethodno označenim granicama do sada nije napisana cjelovita geografska monografija. O pojedinim prirodnim osobenostima pljevaljskog kraja ostavili su značajne naučne zabilješke i vrijedne podatke Jovan Cvijić,Mihailo Bogićević Zarija Bešić i Tanasije Pejatović. Kroz grad protiču rijeke Ćehotina i Breznica, a u blizini je planina Ljubišnja. Opština Pljevlja je treća po veličini u Crnoj Gori. Pljevlja su grad sa najvećom oblačnošću u Crnoj Gori. Oko 70% dana u godini je bez vetra, a oko 200 dana je sa maglom

Turistička Organizacija Nikšić

@visitniksic

Opština Nikšić obuhvata centralni i zapadni dio Crne Gore sa površinom od 2.065 km² , što je čini, po površini, najvećom opštinom u Crnoj Gori sa 14,95% njene teritorije. Nalazi se na nadmorskoj visini od 630 m. Geografske kordinate su mu 180 57′ 28″ igd I 420 46′ 29″ sgš. Graniči se sa šest crnogorskih opština: Kotor, Cetinje, Danilovgrad, Kolašin, Šavnik i Plužine . Na zapadu je državna granica sa Bosnom i Hercegovinom. Stanovništvo Nikšića učestvuje sa oko 12% u ukupnoj populaciji Crne Gore.

Nikšićko polje je najveće kraško polje u Crnoj Gori. Ima oblik trougla ,a ravan mu je nagnuta od sjevera i sjeverozapada prema jugu i jugozapadu. Nikšićko polje je vodom najbogatije kraško polje u Dinaridima. Ima oko 300 vrela, 32 estavele, jednu mukavicu, 30 tokova i oko 900 ponora.

Izuzetan geografski položaj ga čini važnom raskrsnicom puteva između juga i sjevera Crne Gore,između Crne Gore i Bosne, Hrvatske i Srbije . Geografski, privredni , ali i istorijski položaj grada uslovljava da, pored prirodnog priraštaja i migracije utiču na stalni porast stanovništva, tako da u Nikšiću danas živi oko 72.000 stanovnika.

© Copyright 2021